District Award of Merit 

Buffalo Trail Council

The District Award of Merit is the highest award that a district within a council can present to a volunteer for outstanding service of an outstanding nature at the district level.  A district is allowed to present these awards annually on the basis of one for each twenty-five units or fraction thereof.  The award is normally presented at the district recognition meeting or banquet. Here are the awards that were presented to volunteers in the Buffalo Trail Council. 
Chapparral District
1973 - Grover Springe, Mary Bruton, Rudy Wright, Pete Ellis,
          C. D. Johnson, Marvin Eastman, Bob Gaines, Doublas
           Brown, R. G. Davidson, Bill Campbell
1974 - A. L. (Ike) McCarroll, Jerry Young, Bob Davenport, Cy
          Perusek
1975 - Evelyn Evans, Leon Clark, Cene Spries
1976 - Marvin Harges, Ken Osborn, Dorthy Smith
1977 - Jimmy Stovall, Tom Newbold, Woodrow Eickman
1978 - Rod Stephenson, Melton Post, Dub Watley
1979 - Hugh McBeath, Claud Slover, Dixie Watkins
1980 - W. A. Gillum, William B. Slattery, Rosalee Smith
1981 - Shirley Alls, Donald Neujahr, Dr. David Norton
1982 - Joy Watley, Dick Harris, Brenda Gillum
1983 - Joyce May, John Fields, PamCotte
1984 - Alan Hale, JoAnn Castle, Ernie Davis, Gene Washam
1985 - Ysidro Bustillos, Bobby Williams, Felis Subia
1986 - Rocky Kimball, Lora Havrda, James Smith, David Pearce
1987 - Mary Pearce, Mark Smith, Larry Adams, George Friday
1988 - Tom Elliott, Sandi Spalding, Lee Porter, Lynn Porter
1989 - Bud Johnson, Charlotte Johnson, Matt Blair, Al Telck
1990 - Gary Baker, Barbara Hawkins, Ron Wingo
1991 - Karen Telch, Leslie Hughes, Calvin Keith, Padraig Ennis
1992 - Barbara Biffle, Randy Skinner, Bob Templeton
1993 - Lesa Wilkes, Jackie Wilkes, Paul Thompson, Steve
          Castle
1994 - Cid Schumpert, Danny Presley, Lynda Amburn, Steve
          Vaughan
1995 - Deborah Presley, Forrest Muriel, Don Lassatter, Jim
          Calswell
1996 - Pam Young, Tim Taylor, Lauri Skinner
1997  - Karen Clark, James Henry
1998 - Dusty Baker, Tom Williams, Tammy Pittman
1999 - Larry Metschull, Ken Rust, Joe Pickering, James M. 
          Shupe
2000 - Brent Shuler, Gary Wood, Mona Free, John Balden
2001 - Don Judson, Richard Johnson, Chip Chapman, Bob
          Martini, Cal Yonts
2002 - Melissa Shuler, Bill Morris, Allen Sigler, Morgan Brown,
          David Powers
2003 - Charlie House, Ellen Boyd, Missy Sigler, Boyce Powell,
          Jim Newman
2004  - Randy Bell, Gina King Jay May, Jamie Subia, Jerry
            Zant
2005 - James Busby, Craig Graves, Eddie Taylor, Liz Thornton,
          Sam Valenzuela 
2006 - John Downing, Randy McClay, Robbie Sheppard
2007 Keith King, (others to be added)
2008 - David Moore, Corey Telschlow, Shane Presley
2009 - David Baker, Gary Simmons
Big Bend District
1976 - Roy Lene McBee
           Wayne McBee
1980 - Richard (Dick) K. Zimmer
1985 - Johnnie Chambers
1986 - John T. Gilliam
1985 - Charles (Churck) E. Smith
2006 - Dawn Houy
2009 - None

Comanche Trail District

2008 - Mark Evans, Deborah Westfall
2009 - Peggy Washam, Rachquel Lobez

Lone Star District

2006 - Dwain Fox
2009 - None

Sand Hills District

2008 - Lance Cagle
2009 - Linda Vargas



Updated:  March 1, 2010
Return to Buffalo Trail Council
Return to Home Page